Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petrov

Petrov je kamenný ostroh v městské části Brno-střed, v jihozápadní části katastrálního územíMěsto Brno. Patří mezi významná místa Brna i celé Moravy. Nachází se na něm národní kulturní památkakatedrála svatého Petra a Pavla a přilehlé sídlo brněnského biskupství. Petrov je též používán jako vžité zkrácené označení pro samotnou katedrálu.

Katedrála sv. Petra a Pavla dnes neodmyslitelně tvoří součást siluety města Brna. Jde o pravděpodobně nejstarší kostel v Brně se základy z 12. století, dnes má podobu pozdně gotické katedrály. Areál je chráněn jako národní kulturní památka.

Na Petrově, pod Katedrálou sv. Petra a Pavla se též nachází areál Denisových sadů, parku Studánka a Kapucínských zahrad. V tomto areálu se nachází mnoho zajímavostí jako např. Kolonáda s kašnou či Bastion s obeliskem. Z Denisových sadů je dobře vidět i jedna ze součástí biskupského komplexu, jíž je Kaple sv. Kříže a Panny Marie, nacházející se přímo na původních brněnských hradbách. Silueta zdejšího chrámu je vyobrazena i na české desetikorunové minci.

V prostoru bývalé kaple sv. Barbory byly během archeologického výzkumu na začátku roku 2010 objeveny části základů dosud neznámé rotundy a hřbitova.

800px-brno-_petrov_z_opustene.jpg